Hubertova jízda

Slide
HUBERTOVA JÍZDA

Jedná se o každoroční akci, která se koná od roku 2007. Takzvaná "Hubertovka" uzavírá jezdeckou sezónu a zároveň vzdává hold sv. Hubertovi. Svatý Hubert je patron všech jezdců, myslivců a lovců.

Každoročně se schází jezdci v hostinci v Podmokách (okr. Havlíčkův Brod). Přes den probíhá již tradiční vyjížďka, jízda zručnosti a závěrečný dostih.

Hlavním cílem této akce je sejít se s ostatními jezdci a obdivovateli koní, užít si den plný zábavy, závodění a to vše v sedlech a později i na parketu, kdy hraje k poslechu i tanci kapela.


Slide
O SV. HUBERTOVI

Narodil se kolem roku 655 v Akvitánii ve Francii. Podle legendy byl ze šlechtického rodu a stal se náruživým lovcem a milovníkem hýřivých zábav.

Označován byl za lidumila a zastánce spravedlnosti. Po tom, co mu zemřela žena hledal útěchu v lovu a na Velký pátek se setkal s jelenem, kterému mezi parohy svítil kříž. Uslyšel prý otázku: "Proč stále jen hledáš a lovíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat Boha!"
Pod vlivem tohoto zážitku se Hubert rozhodl věnovat svůj život službě Bohu.

To, co připomínal věřícím a sobě, připomíná i nám: "Pokud žijeme, jsou nám dveře milosrdenství otevřeny. Ti, kdo si je nezvolí, budou muset projít branou zavržení. - Uvaž tedy čím jsi byl, co jsi a čím za krátko budeš! Svá provinění naprav pokáním a smiř se s Bohem!"

Z Furu, kde byl posvětit nový chrám, při cestě zpět do Lutychu onemocněl zimnicí, se všemi se rozloučil a záhy zemřel.

V roce 827 byly Hubertovy ostatky přeneseny do chrámu u kláštera v Andin v Ardenách, který byl po něm přejmenován.